Najniższa renta z tytułu niezdolności do pracy ledwo przekracza 1000 zł brutto. Ale są i tacy renciści, którzy dostają kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych co miesiąc!

– Jestem zszokowany, że są tak wysokie renty – mówi Faktowi Jeremi Mordasewicz, ekspert skupiającej polskich przedsiębiorców Konfederacji Lewiatan.

Renta z tytułu niezdolności do pracy wypłacana jest osobom, które z powodu złego stanu zdrowia nie mogą pracować. ZUS wypłaca obecnie ponad 750 tysięcy takich rent. Liczba rencistów z roku na rok zmniejsza się (w ciągu zeszłego roku o ok. 50 tys. osób), a to m.in. z powodu obniżenia wieku emerytalnego. Wiele osób zamiast na rentę przechodzi na emeryturę.

Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi obecnie 1029,80 zł brutto, przeciętna – 1781,95 zł brutto. Jednak w osłupienie wprowadza wysokość najwyższych świadczeń. Z danych ZUS zebranych dla Faktu wynika, że rencista rekordzista z Piły dostaje ponad 27 tys. zł.

1

– Renty z tytułu niezdolności wyliczane są na podstawie wzoru, który dotyczył również emerytur z tzw. starego systemu. Dużą role w ich wysokości odgrywają więc lata pracy z najlepszymi zarobkami, które wskaże nam sam zainteresowany. Co za tym idzie, o wysokości świadczenia decyduje 10 lat w ostatnim 20-leciu lub 20 wybranych lat pracy z całego życia zawodowego – wyjaśnia Faktowi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS. I nie ma co ukrywać, że dla wielu osób korzystniejszy system wyliczania świadczeń.

Rząd PO-PSL już przymierzał się do reformy rent, by były wyliczane jak emerytury (czyli na podstawie odłożonych przez lata składek ZUS). Ostatecznie zmian w nie wprowadzono.

– Już kilkanaście lat temu ostrzegaliśmy, że nasz system jest źle skonstruowany. Jak ktoś, po przepracowaniu całego życia dostaje 4-5 tys. zł emerytury, to już mówimy, że to wysokie świadczenie. To co mamy powiedzieć o renciście, który dostaje 5-6 razy więcej, choć pracował krócej? – mówi Jeremi Mordasewicz. Jak dodaje, to powinien być sygnał dla rządzących, że konieczne są zmiany prawie.

Premier Mateusz Morawiecki na zmiany w wyliczaniu rent raczej jednak się nie zdecyduje.

Poprosiliśmy także MON i MSWiA o przekazanie danych o wysokości najwyższych wypłacanych rent, jednak resorty ich nam nie ujawniły.

Minister Elżbieta Rafalska

Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy to 1029,80 zl, najwyższa przekracza 27 tys. zl

źródło: fakt.pl