Zaśpiewała w „MT” i jurorom opadły szczęki. Jak wygląda dziś?

11 kwietnia 2009 roku telewizja ITV3 zaprezentowała światu Susan Boyle. Minęło 10 lat od słynnego występu szkockiej piosenkarki w brytyjskiej edycji „Mam talent”.

Susan Boyle w brytyjskim „Mam talent”

Pochodząca ze Szkocji Susan Boyle zgłosiła się do „Mam talent” w kwietniu 2008 roku (program wyemitowano natomiast rok później, 11 kwietnia 2009 roku). Zaniedbana i niepozorna gospodyni domowa szybko okazała się ogromną niespodzianką. Gdy zaśpiewała „I Dreamed A Dream” z musicalu „Nędznicy” (posłuchaj!), jurorzy zbierali szczęki z podłogi i nie kryli zaskoczenia tym, że 48-latka ma tak potężny głos.

„To bez wątpienia największa niespodzianka, jaka spotkała mnie przez trzy lata bycia w programie. Kiedy uznałaś, że chcesz być jak Elain Paige (śpiewała w „Nędznikach” – przyp red.), wszyscy się śmiali, teraz nikt tego nie robi. To było coś oszałamiającego, niezwykły występ” – mówił Piers Morgan.

„Wszyscy byli przeciwko tobie, byliśmy bardzo cyniczni i to dla nas spora pobudka. Mogę tylko powiedzieć, ze to przywilej móc cię słuchać” – tłumaczyła Amanda Holden.

Również w sieci występ robił furorę, a o niepozornej uczestniczce pisały media na całym świecie.

Wokalistka-amator otrzymała 3 x tak i awansowała do kolejnych etapów. Jej przygoda z programem zakończyła się dopiero w finale talent show, gdzie musiała uznać wyższość tanecznej grupy Diversity. Jednak dla wielu widzów to właśnie Boyle okazała się prawdziwą zwyciężczynią.

O piosenkarce nie zapomniał również Simon Cowell, którzy przygarnął ją do swojej wytwórni Syco. Kolejne lata dla Susan to największe triumfy i spora sława nie tylko w Wielkiej Brytanii.

Kilka miesięcy po finale „Mam talent” ukazał się debiutancki album Susan Boyle pt. „I Dreamed a Dream”, na którym znalazły się covery wykonywane w programie. Płyta w pierwszym tygodniu od premiery w Wielkiej Brytanii sprzedała się w nakładzie 411 tys. egzemplarzy. W Stanach również wybuchł szał na punkcie wokalistki. Płyta w 2009 roku była drugą najlepiej sprzedającą się pozycją za Oceanem (3,1 miliona kopii), ustępując jedynie Taylor Swift z krążkiem „Fearless”.

W 2015 r. Susan Boyle otrzymała honorowy doktorat za działalność w muzyce od Royal Conservatoire of Scotland w Glasgow

Boyle ruszyła również w światową trasę koncertową, miała okazję wystąpić przed Benedyktem XVI, a magazyn „Time” umieścił ją w zestawieniu 100 najbardziej wpływowych osób na świecie w 2010 roku.

Zainteresowanie finalistką „Mam talent” utrzymało się jeszcze przez dwa lata. Świetne wyniki komercyjne osiągnęły wydawnictwa – „The Gift” (3,7 miliona sprzedanych płyt na całym świecie) oraz „Someone to Watch Over Me” (ponad milion kopii rozeszło się łącznie w Wielkiej Brytanii i USA).

Kolejne pozycje w dyskografii sprzedawały się coraz gorzej, a premiera jej ostatniej płyty „A Wonderful World” z 2016 roku przeszła zupełnie bez echa.

Wielki powrót Boyle nastąpił na początku 2019, kiedy to pojawiła się w światowej mutacji talent show „America’s Got Talent: The Champions”. Wokalistka wykonała piosenkę „Wild Horses” The Rolling Stones i otrzymała Złoty Przycisk od Mel B. Ostatecznie przygodę z programem uczestniczka zakończyła w finałowej dwunastce.

źródło: interia.pl