To dobra wiadomość dla osób z niskimi emeryturami. Dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku ZUS zwróci seniorom nadpłacony podatek – jednorazowo mogą liczyć nawet na kilkaset złotych!

To dobra wiadomość dla osób z niskimi emeryturami. Dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku ZUS zwróci seniorom nadpłacony podatek – jednorazowo mogą liczyć nawet na kilkaset złotych! Kwota wolna od podatku została podniesiona dwa razy – najpierw w 2017 r. z 3091 zł do 6600 zł rocznie, potem w 2018 r. – do 8000 zł. Mimo zmiany wszyscy podatnicy płacili zaliczki na podatek dochodowy, jakby kwota wolna się nie zmieniła. Teraz seniorzy z najniższymi świadczeniami będą mogli liczyć na zwrot tego, co nadpłacili. Chodzi o niemałe pieniądze. Z wyliczeń, jakie ZUS przygotował dla Faktu, wynika, że osoba z minimalną emeryturą, czyli 1029,80 zł brutto, może liczyć na 111 zł zwrotu. Im niższe świadczenie, tym zwrot będzie większy.

Czy trzeba wypełniać jakieś wnioski, by dostać te pieniądze? Nie. ZUS sam rozlicza seniorom podatki i wysyła im tylko formularz PIT-40A (akcja rozsyłania deklaracji właśnie ruszyła i potrwa do połowy lutego). To z PIT-u emeryci dowiedzą się, ile wynosi ich nadpłata podatku. Co jednak ważne, ZUS uwzględni ją w wypłacie marcowej emerytury. Od 1 marca ZUS także podniesie świadczenia wypłacane emerytom i rencistom. W tym roku podwyżki będą kwotowo-procentowe. Większość osób dostanie 70 zł brutto więcej. Świadczenia powyżej 3000 zł podniesione będą procentowo.

Zobacz, ile odda ZUS:

minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna: 1029,80 zł brutto

zwrot: 111 zł

renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy: 772,35 zł brutto

zwrot: 384 zł

renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem: 1235,76

zwrot: 182 zł

renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem: 926,82 zł

zwrot: 463 zł

źródło: fakt.pl