Św. Mikołaj ujawnił, o co najczęściej proszą go polskie dzieci. To dwie rzeczy

Św. Mikołaj z Rovaniemi w Finlandii od sześciu lat co roku przyjeżdża do Polski w okolicach świąt Bożego Narodzenia na zaproszenie honorowego konsula Finlandii – Andrzeja Parafiniuka. To nie tylko zabawa przed Mikołajkami i świętami Bożego Narodzenia, ale też zwracanie co roku uwagi na problemy potrzebujących. Rovaniemi zostało oficjalnie uznane przez Unię Europejską za siedzibę świętego Mikołaja.

Fakt: Być św. Mikołajem to bardzo trudne zadanie, nieprawdaż?

św. Mikołaj z Laponii: – Trudne, ale i inspirujące, zachwycające, a czasami pouczające. Spełnianie marzeń zarówno dzieci, ale także dorosłych, a może przede wszystkim dorosłych nie jest proste, ale nie wyobrażam sobie, że mógłbym być kimś innym.

Święty Mikołaju, naszych czytelników intryguje fakt, jak dajesz radę dostarczyć prezenty wszystkim dzieciom świata w jedną jedyną noc?

– To ciekawe pytanie. Musisz pamiętać, że mam bardzo długie doświadczenie w tej pracy. Ale tak między nami, i nie mów tego nikomu, korzystam z różnic czasowych. Używam też trochę magii.

Święta już za chwilę. Zobacz ulubione zabawki dzieci!

Nie da się jednak ukryć, że pracy jest mnóstwo. Tyle osób do obdarowania….

– Oczywiście jest różnica pomiędzy zwykłymi dniami a okresem świąt Bożego Narodzenia. Święta to szczególny dzień zarówno dla dzieci, jak i dla mnie. Moim głównym zadaniem, a nawet wyzwaniem w dzień świąteczny jest to, żeby nikt nie był zapomniany ani smutny. Oczywiście chciałbym, aby wszyscy byli szczęśliwi, także we wszystkie inne dni w roku, ale Gwiazdka jest priorytetowa. I nie ukrywam, że do niej przygotowuje się niemal cały rok.

Czyli św. Mikołaj nie ma nigdy urlopu i wakacji?

– Ludzie jadą na urlop, aby odpocząć od pracy. Ja natomiast nie muszę odpoczywać od pracy, bo w zasadzie Mikołaj nie pracuje. Mikołaj pomaga spełniać się marzeniom. A od tego, uwierz mi, nie trzeba odpoczywać ani chwilki. Ale zdradzę ci sekret: nawet Mikołaj ma swoje wolne chwile, a w tych chwilach wytchnienia, lubię chodzić do sauny i pływać w jeziorze. Zimą wskakuję po saunie do przerębli. To hartuje, daje dużo zdrowia i siły. Lubię też chodzić na ryby, zbierać grzyby i czytać książki. Czasami czytam je na głos skrzatom i dzieciom, które odwiedzają mnie w mojej wiosce w Rovaniemi.

A jak wygląda Twoje Rovaniemi?

– Moja kochana wioska to bardzo ruchliwe miejsce. Każdego dnia przybywają tu goście z całego świata, by spotkać się ze mną w moim biurze. Jestem tam dostępny każdego dnia w roku, nie ważne czy zima, czy lato. Czasami trzeba na mnie chwilę poczekać, bo lubię podrzemać, ale trwa to zaledwie parę chwil. Wszystkie budynki w Rovaniemi są drewniane, takie tradycyjne domy. Przez środek dziedzińca biegnie linia kręgu polarnego. Moi goście lubią sobie robić w tym miejscu „selfie”. Obok w zagrodach odpoczywają renifery i moje kochane psy husky. Wkoło krząta się wiele elfów.

Masz jakieś ulubione miejsce w wiosce?

– Moje ulubione miejsca, oprócz biura oczywiście, w którym mogę spotykać się z moimi gośćmi, to sauny i biblioteka. No i oczywiście kuchnia, zwłaszcza gdy czeka tam na mnie moja ukochana owsianka z miodem i cynamonem.

Dzieci wyobrażają sobie, że w Twojej wiosce panuje zawsze zima. Ale chyba nie jest tak do końca?

– Ależ skąd! Fińska Laponia słynie z czterech pór roku, z których każda ubiera się w inne kolory. Zimą króluje biel, błękit i barwy zorzy polarnej. Wiosną i latem – dominuje zieleń ustrojona w barwne kwiaty, ale chyba najpiękniejsza jest jesień, kiedy jak okiem sięgnąć lasy i tundra pysznią się różnymi kolorami jesieni: ciepła żółć przeplata się z pomarańczą i czerwienią. Jakby ktoś namalował piękny obraz.

Bardzo dużo podróżujesz. Na pewno wiesz, gdzie mieszkają najgrzeczniejsze dzieci…

– Hmmm… Gdzie mieszkają najgrzeczniejsze dzieci? Nie, tego nie wiem. Ale wiem na pewno, że tak na prawdę nie ma niegrzecznych dzieci. Mogą być zmęczone, lub smutne, bo coś poszło nie tak w domu, czy w szkole, czy ze znajomymi. To tylko dorośli myślą, że dzieci są niegrzeczne, ale to nie prawda.

Podczas swoich podróży słyszysz mnóstwo najróżniejszych próśb… Jakie powtarzają się najczęściej?

– Im cieplej robi się na świecie, tym częściej jestem pytany o to, czy przywiozłem ze sobą śnieg. Dzieci często też proszą mnie o to w swoich listach, żeby były “białe święta”.

A dzieci z Polski często do Ciebie piszą?

– Od dawna dostaję dużo listów od polskich dzieci. Najwięcej listów przychodzi z Wielkiej Brytanii, ale tuż za nią jest Polska i Japonia. Najczęściej dzieci proszą mnie o tablety i telefony, bo tata i mama mają, to dzieci też chcą mieć. Oczywiście dzieci chcą też robić coś aktywnie, rysować, budować z klocków. Dziewczynki często chcą dostać na prezent lalki – to się nie zmienia od wieków.

Tak jak Twoja gęsta, biała broda…

– Hmmm… Moja broda … To prawda, jest prawie tak stara jak ja. Czasem muszę ją przyciąć i uporządkować, ale jest tak duża, że sam nie daję rady i pomagają mi w tym moje elfy. To one mi przypominają także, kiedy przystrzyc brodę, żebym się a o nią nie przewrócił.

Myślałam, że robi to Twoja żona. W Polsce mówi się, że jest stąd, spod Olsztyna…

– Hahaha! Wiele osób tak myśli i pyta mnie o żonę …. Ludzie lubią plotkować i wymyślają różne historie, które z prawdą mają mało wspólnego. Taka ludzka natura. Ale Mikołaj nie ma żony. I sam sobie radzi.

Wręczyłeś setki miliony prezentów. jaki według Ciebie jest najlepszy prezent na Gwiazdkę? Jest w ogóle taki?

– Najlepszy prezent świąteczny? To chyba taki, który odgaduje oczekiwania i marzenia obdarowywanej osoby. Taki prezent wcale nie musi być drogi. Czasami najcenniejszym prezentem jest poświęcenie bliskiej osobie czasu, troski i uwagi. W codziennym zabieganiu, nieustannym wpatrywaniu się w ekran telefonu, czy komputera, zarówno dzieci, jak i dorośli, zapominają o sobie na wzajem. Warto sobie przypomnieć o bliskich i ich uczuciach, nie tylko w Boże Narodzenie.

Może masz jakieś szczególne życzenia dla naszych Czytelników?

– Chyba najważniejszym życzeniem jest to, aby nikt nie czuł się samotnie. czytelnikom Faktu życzę, aby rodziny były razem i dla nikogo nie zabrakło oczekiwanych podarunków. Żebyście spędzili święta w i przez święta można było spędzić czas w bezpiecznej atmosferze przyjaźni, miłości i pokoju. Życzę wam mili czytelnicy wesołych świąt i szczęśliwego nowego roku. Hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta

Kiedy w Polsce będzie św. Mikołaj?

9.12. Poznań (Konsulat Honorowy)

10.12. Poznań

13.12 Olsztyn

14.12 Olsztyn

15.12. Olsztyn

20.12. Bydgoszcz

21.12. Toruń

Co się stało ze św. Mikołajem?

1

2

3

źródło: fakt.pl