Na ten moment musieliśmy czekać czterdzieści lat. Pierwsze polskie zdjęcia z kosmosu zostały właśnie odebrane z pokładu PW-Sat2. To czwarty polski satelita stworzony przez studentów Politechniki Warszawskiej.

Zdjęcie zostało wykonane, kiedy satelita znajdował się już nad holenderskim wybrzeżem, a widać na nim południową Szwecję, gęste chmury nad Norwegią, spory fragment Morza Północnego oraz Bałtyku.

Zdjęcie z kosmosu wykonane przez satelię PW-Sat2 PW-Sat2l

– Zdjęcie odebrane zostało za pomocą stacji naziemnych w Warszawie, na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych, i w Gliwicach w siedzibie naszego partnera Future Processing oraz przez radioamatorów  – powiedział Dominik Roszkowski, wicekoordynator projektu PW-Sat2.

Wysyłka przez łącze radiowe

Polski satelita ma wbudowane kamery, które służą obserwacji Ziemi. Ich głównym zadaniem jest weryfikacja otwarcia żagla deorbitacyjnego na koniec misji. Przy okazji jednak udało się wysłać na Ziemię pierwsze po czterdziestu latach polskie kosmiczne zdjęcie. Wymagało to ogromu pracy.

Fotografię wykonano 5 grudnia około 10:40 UTC  podczas przelotu nad Polską. Dopiero następnego dnia udało się je wysłać na Ziemię. Pobieranie zdjęcia w rozdzielczości 640×480 pikseli, czyli najwyższej, jaką oferują kamery na pokładzie satelity PW-Sat2 wymagało aż kilku sesji komunikacyjnych. W warunkach ziemskich wysłanie takiego zdjęcia zajmuje mniej niż sekundę.

Polski satelita ma ograniczoną przepustowości łącza radiowego, dlatego przesłanie zdjęcia nawet w tak niskiej, jak na ziemskie warunki jakości, zajmuje kilka kontaktów ze stacją naziemną, które trwają maksymalnie ok. 10 minut.

Pierwszy był gen. Hermaszewski

Polacy czekali na pierwsze w historii wykonane zdjęcie przez satelitę aż cztery dekady. To dlatego, że nasz przemysł kosmiczny dopiero raczku. PW-Sat 2 jest dopiero czwartym polskim satelitą na orbicie. To co dla Amerykanów, Rosjan i Chińczyków jest codziennością, dla polskich naukowców jest historycznym wydarzeniem. Pierwszą polską fotografią Ziemi zrobiona z orbity, ale ręcznym aparatem, w 1978 r. wykonał kosmonauta generał Mirosław Hermaszewski.

Jak działa polski żagiel?

PW-Sat 2 to satelita wykonany przez studentów z Politechniki Warszawskiej. Jego zadaniem jest przetestowanie rozwiązania, które ma sprawić, że śmieci kosmicznych na orbitach Ziemi będzie mniej. Istotną część tych śmieci stanowią właśnie satelity, które skończyły swoje misje i bardzo powoli opadają w atmosferę – może to trwać wiele lat. W tym czasie stanowią zagrożenie dla innych satelitów, a także na przykład na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Polscy studenci opracowali specjalny żagiel, który ma znacznie przyspieszać opadanie takich niepotrzebnych już satelitów, co sprawi, że będą zaśmiecać przestrzeń krócej i robić miejsce dla kolejnych.

źródło: gazeta.pl