Spór o 12 centymetrów… na cmentarzu

Sprawa wygląda dość absurdalnie, lecz do śmiechu wcale nikomu nie jest. Na cmentarzu parafialnym w miejscowości Rosochate Kościelne (woj. podlaskie) wybuchł spór o… 12 centymetrów. To odległość, która dzieli od siebie dwa pomniki i jest zbyt mała, by umożliwić swobodne przejście między nagrobkami. Czy istnieje szansa na zażegnanie konfliktu?

Historię Ireneusza Zaręby z podlaskiej wsi Zaręby Kramki opisała „Gazeta Współczesna”. Z relacji mężczyzny wynika, że jego problemy zaczęły się, gdy na cmentarzu parafialnym w miejscowości Rosochate Kościelne postawiono nowy pomnik, który sąsiaduje z grobowcem jego rodziny. Wówczas, jak powiedział mieszkaniec zambrowskiej gminy, grobowiec ustawiono znacznie bliżej niż poprzedni, zostawiając zaledwie 12-centymetrowy odstęp.

– Jeszcze dwa dni temu odległość między naszymi pomnikami wynosiła 40 cm, a teraz jest zaledwie 12 cm. Przecież tu się nie da przejść – tłumaczył „Gazecie Współczesnej” Ireneusz Zaręba, wskazując na nagrobek, w którym spoczywają rodzice Barbary Turkot. Jak się okazało, to nie pierwszy spór pomiędzy „cmentarnymi sąsiadami”.

Mężczyzna zwrócił się o pomoc do policji, ta jednak przyznała, że sprawę może zgłosić jedynie proboszcz, czyli gospodarz terenu nekropolii. Duchowny jednak nie chce się mieszać w konflikt. – Ta pani dostała zezwolenie na postawienie pomnika oraz specjalną instrukcję, jakie odstępy muszą być zachowane, ale przecież nie będę stał i pilnował, ani tym bardziej walczył z nią. Zrobiłem ze swojej strony, co mogłem – przekazał „Współczesnej” proboszcz parafii w Rosochatem Kościelnem. Zgodnie z wytycznymi kobieta winna rozpocząć budowę od brzegu ułożonej przez sąsiadów kostki, która została częściowo zdemontowana.

Mieszkaniec zambrowskiej gminy przyznał, że ma żal do księdza. – Proboszcz nie powinien dopuścić do takiej sytuacji. Jeśli wydał zezwolenie, powinien przyjść i sprawdzić, czy nie zostało ono złamane – zaznaczył Zaręba.

Dziennikarzom udało się skontaktować z drugą stroną sporu, Barbarą Turkot, która na co dzień mieszka w Kanadzie i odwiedza rodzinne strony tylko na Święto Zmarłych. – To jest rodzinny grobowiec, z dziada pradziada, od jakiś 136 lat. Przychodziłam tu od dziecka i to sąsiedzi zbudowali swój pomnik wchodząc na moją część. Nie powinnam nawet centymetra tej ich kostki zostawić, ale zostawiłam – przekazała „Gazecie Współczesnej” 66-latka.

Historię Ireneusza Zaręby z podlaskiej wsi Zaręby Kramki opisała „Gazeta Współczesna”

Z relacji mężczyzny wynika, że jego problemy zaczęły się, gdy na cmentarzu parafialnym w miejscowości Rosochate Kościelne postawiono nowy pomnik, który sąsiaduje z grobowcem jego rodziny

Jak powiedział mieszkaniec zambrowskiej gminy, grobowiec ustawiono znacznie bliżej niż poprzedni, zostawiając zaledwie 12-centymetrowy odstęp

– Jeszcze dwa dni temu odległość między naszymi pomnikami wynosiła 40 cm, a teraz jest zaledwie 12 cm. Przecież tu się nie da przejść – tłumaczył „Gazecie Współczesnej” Ireneusz Zaręba, wskazując na nagrobek, w którym spoczywają rodzice Barbary Turkot

źródło: fakt.pl

Share