Odmrażacz do szyb może tej zimy okazać się bardzo przydatnym gadżetem, jednak nie tylko przez swoje perfekcyjne działanie. Okazuje się, że za skrobanie lodu z szyb możemy dostać mandat. A przynajmniej tak wskazuje polskie prawo.

Odmrażacz do szyb może uratować nam skórę, a także sprawić, że nie zostaniemy obciążeni mandatem. Coś, co brzmi jak ponury żart, ma swoje uzasadnienie w kodeksie drogowym. Jak zachować się właściwie w trakcie mrozów i oszczędzić sobie problemów z funkcjonariuszami policji?

Odmrażacz do szyb uratuje nas od mandatu

Polskie prawo posiada bardzo wiele regulacji, które na co dzień są całkowicie obce obywatelom Polski. Jak się okazuje w zimę, możemy dostać mandat nawet z powodu…skrobania szyb, a także przez inne metody odmrażania. Czy mamy się czego obawiać?

Kontrowersyjny przepis znajduje się w art. 60 ust. 2 pkt 3 Ustawy o ruchu drogowym.

– Zabrania się kierującemu: 1) oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu; 2) używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem; 3) pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze terenu zabudowanego.

Szczególnie ten trzeci podpunkt może ugodzić w polskiego kierowcę. Znana wśród użytkowników aut praktyka, która polega na włączeniu silnika i ustawieniu nawiewu na przednią szybę w celu odmrożenia, jest więc w praktyce nielegalna. W momencie, w którym zostawiamy samochód włączonym silnikiem, łamiemy zapis ustawy, co może sprawić konsekwencje w postaci mandatu. Tak samo skrobanie szyb auta, które jest włączone, w myśl przepisów, jest całkowicie zabronione.

Czy policja respektuje przepis?

Podejście policjantów do tego zagadnienia prawnego jest często lekceważące. Stróże prawa mają o wiele ważniejsze zadania, niż kontrola podwórek pod kątem sprawdzenia ilości włączonych silników w terenie zabudowanym, a czasami nie są świadomi istnienia przepisu. Nie oznacza to jednak, że za swoje działanie nie możemy dostać mandatu.

Na kontrolę ze strony policji powinni uważać także użytkownicy pojazdów, którzy decydują się na używanie łańcuchów na oponach swoich aut. Takie działanie jest według przepisów dozwolone tylko i wyłącznie na drodze, która pokryta jest śniegiem.

źródło: pikio.pl