Gdy dzień się kończy, domownicy zasypiają, wiele łazienek zaczyna tętnić życiem. Po podłogach i ścianach wiją się malutkie, srebrzyste owady zwane rybikami. Mimo iż nie są groźne dla człowieka, to ze względów estetycznych chcemy się ich pozbyć.

Rybik cukrowy, bo tak brzmi gatunkowa nazwa bohatera tego poradnika, to srebrzysty, bezskrzydły owad o długości do 10 mm. Ma długie, nitkowate czułki i można go łatwo poznać po trzech wyrostkach (szczecinach) przy końcu odwłoka. Rozmnaża się szybko, jeśli spełnione są trzy warunki: jest ciepło, ciemno i wilgotno. Najczęstszym miejscem, gdzie można znaleźć rybika, jest łazienka.

Fot.123RF.com

Owad ten prawdopodobnie został przywieziony do Europy w jednym z transportów ziarna, mąki lub ryżu, przybyłych z tropikalnych krajów. Jego ulubionym pokarmem są produkty zawierające skrobię i inne polisacharydy, resztki ze stołu, kleje organiczne, cukry, a także martwe owady. Zdolność trawienia celulozy umożliwia mu zjadanie papieru. Owad ten może przeżyć około roku całkowicie bez pożywienia. Rozmnaża się szybko, a dodatkowo dość długo żyje, co znaczenie utrudnia pozbycie się go z domu. Kształtem, ruchami i łuskami pokrywającymi ciało, przypomina małą rybkę- stąd jego nazwa.

Często pojawia się błędne myślenie, iż rybiki występują jedynie w starych, zaniedbanych mieszkaniach. Nic bardziej mylnego! Nowe osiedla z dużym zagęszczeniem mieszkańców, a więc i dużą ilością odpadów, dobrym ociepleniem, to idealne warunki dla rybików. Sprzyjają im też łazienki bez okien, w których wilgoć długo się utrzymuje, oraz kuchnie zlokalizowane w pobliżu łazienek.

Co należy zrobić, by pozbyć się rybików

• Osuszyć wilgotne pomieszczenie.

• Zachowywać porządek, zminimalizować ilość rzeczy znajdujących się w łazience.

• Rozjaśnić pomieszczenie.

• Wypełnić wszystkie szczeliny i otwory. Kąty i kąciki powinny być bardzo starannie oczyszczane. Szpary i dziury- zalepione silikonem, miejsca zawilgocone – wysuszone.

• Im powietrze chłodniejsze i bardziej suche, tym mniej szans na rozmnażanie się rybików.

• Nie magazynować sporej ilości rzeczy do prania.

• Po każdej kąpieli otwierać okno i drzwi w łazience, by porządnie ją wywietrzyć.

• Zakupić pochłaniacz wilgoci.

• Wyczyścić kafelki domestosem.

• Pomóc mogą także ogólnodostępne środki owadobójcze w spray’u, bądź w postaci płytek, granulatów czy pułapek. Należy pamiętać, że środki owadobójcze stosowane mogą być tylko tam, gdzie nie ma małych dzieci i zwierząt domowych. Stosować należy je zgodnie z zaleceniami producenta.

• Skuteczną bronią w walce z rybikami jest domowa mieszanina płynu Borasol z cukrem pudrem. Borasol to kwas borowy, który można zakupić w aptece bez recepty i za niewielkie pieniądze. Należy posmarować preparatem miejsca odwiedzane przez rybiki. Zabieg powinien być powtarzany co kilka dni. Ani Borasol, ani cukier nie jest szkodliwy dla zdrowia człowieka.

• Kolejną metodą jest posmarowanie tektury grubą warstwą płynnego miodu i pozostawienie jej na noc w łazience. Rybik zwabiony celulozą zawartą w papierze zostaje sklejony miodem, co uniemożliwia mu ucieczkę. Pułapki tego typu należy dość często usuwać i zastępować nowymi. Tekturkę z uwięzionymi rybikami należy spalić bądź zalać w wiadrze wrzącą wodą.

• Pomóc może także rozsypanie mieszaniny cukru pudru z boraksem (tetraboran sodu, do kupienia w aptece, sklepach internetowych i sklepach ekologicznych).

W pełni naturalnym wrogiem rybika jest skorek pospolity, zwany szczypawką. Można zaprosić szczypawki na ucztę do naszej łazienki, jednak lepiej skorzystać z powyższych metod 😉

źródło: Deccoria.pl