Rosja oskarżona o zestrzelenie MH17. „Ustalenia wskazują na bezpośredni udział”

Rządy Holandii oraz Australii formalnie oskarżyły Rosję o bezpośrednią odpowiedzialność za zestrzelenie samolotu linii lotniczych Malaysia Airlines.

Holenderski rząd stwierdził, że Rosja jest odpowiedzialna za „swoją rolę” w katastrofie samolotu Malaysia Airlines z 17 lipca 2014 r. Jednocześnie przekazano, że „wykazanie odpowiedzialności jest skomplikowanym procesem prawnym”.

– Rosja jest odpowiedzialna za wysłanie wyrzutni rakietowej na Ukrainę, gdzie zestrzelono MH17. Do tej pory w ogóle nie współpracowała przy śledztwie – cytuje ministra spraw zagranicznych Holandii Stefa Bloka agencja Reuters.

Rządy Holandii i Australii zwróciły się w piątek do strony rosyjskiej o podjęcie dialogu, którego celem będzie „znalezienie rozwiązania oddającego sprawiedliwość o ogromnemu cierpieniu i szkodom spowodowanym przez zestrzelenie samolotu.

Ustalenia międzynarodowego zespołu śledczych ws. MH17

Eksperci z międzynarodowego zespołu śledczego JIT ustalili, że system rakietowy BUK, za pomocą którego w 2014 r. zestrzelony został boeing malezyjskich linii lotniczych nad Donabasem, należy do 53. brygady przeciwlotniczej w Kursku w Rosji.

Śledczy z zespołu, któremu przewodniczy Holandia zaprezentowali swoje ustalenia w czwartek. Według prokuratorów, nie ma wątpliwości, że samolot Malaysia Airlines wraz z 298 pasażerami został strącony nad Donbasem za pomocą rakiet Buk należącego do rosyjskiej armii. Jak oznajmili śledczy, zebrali wystarczająco dużo „legalnych i przekonujących dowodów”, by zostały uznane przez sąd.

Maszyna linii Malaysia Airlines rozbiła się w obwodzie donieckim, na terenie kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów. W katastrofie zginęło 283 pasażerów i 15 członków załogi. Na pokładzie było 193 Holendrów, 27 Australijczyków oraz obywatele ośmiu innych państw.