Nawet najlepszej pani domu zdarza się przypalić garnek. Pierwsze, co robimy instynktownie, to zalewamy go ciepłą wodą i czyścimy za pomocą płynu do naczyń. A co zrobić, jeśli to nie pomaga? Jest wiele prostych, tanich i skutecznych sposobów, by uratować garnek.

Przypalony garnek?

Sól. Trzeba wsypać do garnka taką jej ilość, by zakryć dno. Następnie dolać ciepłej wody, pozostawić na kilka godzin i umyć naczynie.

Soda oczyszczona bywa niezastąpiona, również w przypadku garnków. Należy, podobnie jak sól, wsypać ją na dno naczynia, tak aby zakryć je w całości, zalać ciepłą wodą i zostawić na kilka godzin. Sody nie poleca się jednak do czyszczenia garnków aluminiowych.

Proszek do prania. Wystarczy wsypać do garnka kilka łyżek proszku, zalać do pełna wodą i gotować. Zwykle efekty widać po kilkunastu minutach. Również trzeba być ostrożnym w przypadku garnków aluminiowych.

Ocet również pomoże w przypadku przypalonego garnka. Trzeba wlać go na wysokość kilku centymetrów i gotować. Można też dodać trochę soli dla lepszego efektu. Ale w przypadku garnków emaliowanych należy być ostrożnym – możemy uszkodzić i zmatowić ich powierzchnię.

Cola. Wlewamy ją do garnka i gotujemy przez kilka minut. Następnie szorujemy jak zwykle. W przypadku tej metody również lepiej uważać na garnki emaliowane.

Kwasek cytrynowy. Można wsypać go na dno, dodać niewielką ilość wody i spróbować wyszorować garnek. Jeżeli nie pomaga trzeba dolać więcej wody i zagotować.

Tabletki do zmywarki. Należy wrzucić do garnka tabletkę, zalać gorącą wodą i pozostawić na noc. Rano go umyć – jest duża szansa, że będzie jak nowy.

źródło: fakt.pl