Prof. Staniszkis: Wymiana Dudy nieuchronna. Prezydent jest niebezpieczny

– To, co robi prezydent Andrzej Duda, jest niebezpieczne dla Polski. Oby był tylko epizodem w historii. Jarosław Kaczyński w wyborach prezydenckich powinien wystawić kogoś innego. Są tacy politycy w PiS – mówi WP prof. Jadwiga Staniszkis. Socjolog krytykuje głowę państwa za wystąpienie w Leżajsku.

Jadwiga Staniszkis twierdzi, że Andrzej Duda nie powinien być prezydentem kolejną kadencję (PAP, Fot: Adam Warżawa)

Kontrowersyjne słowa padły podczas wtorkowego spotkania prezydenta z mieszkańcami Leżajska. Andrzej Duda mówiąc o działaniach Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że obóz władzy myśli o wyborcach, a nie o „jakiejś wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika”. – Wspólnota jest potrzebna tutaj, w Polsce, dla nas – własna, skupiająca się na naszych sprawach, bo one są dla nas sprawami najważniejszymi. Kiedy nasze sprawy zostaną rozwiązane, będziemy się zajmować sprawami europejskimi. A na razie, niech nas zostawią w spokoju i pozwolą nam naprawić Polskę, bo to jest najważniejsze – przekonywał Duda.

„Dziś zwracam się do Pana Prezydenta głęboko poruszony i zaniepokojony słowami wypowiedzianymi przez Pana Prezydenta w Leżajsku o Unii Europejskiej, jako ‚wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika’. To stwierdzenia nieprawdziwe i niebezpieczne” – napisał w liście otwartym do głowy państwa oburzony były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Do grona osób, które bardzo krytycznie zareagowały na sformułowanie użyte przez Andrzeja Dudę, dołączyła Jadwiga Staniszkis, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i wybitna publicystka, która popierała go w wyborach prezydenckich.

Michał Wróblewski, WP: Jak pani odebrała słowa prezydenta?

Prof. Jadwiga Staniszkis: W najlepszym przypadku była to z jego strony niezręczność, brak umiejętności precyzyjnego wyrażania się i precyzyjnego myślenia. Ale jeśli tę wypowiedź traktować dosłownie, to ona jest absurdalna, niezwykle szkodliwa i niebezpieczna. Cała polska historia związana jest z próbami usytuowania się kulturowego, religijnego, po stronie cywilizacji zachodniej. Jesteśmy krajem pogranicza, mamy bardzo wiele elementów wschodnich, dlatego Unia Europejska powinna być dla nas najwyższą wartością w drodze na Zachód. Wypowiedź Andrzeja Dudy pokazała, że po prostu on się nie nadaje na prezydenta. To byłaby tragedia dla Polski, gdyby wygrał drugą kadencję. Popełnił tyle błędów, robi tak złą opinię Polsce i Polakom – i w USA, i w UE – że na Zachodzie Duda jest właściwie bojkotowany. Nie tylko przez takie wypowiedzi, ale przez swoje wszystkie decyzje, które łamały demokrację. Duda kompletnie nie rozumie, czym jest Zachód, nie potrafi zdefiniować naszych interesów jako kraju.

Prezydenta poniosły emocje?

Duda wie, że jest negatywnie postrzegany na Zachodzie, dlatego w tak infantylny i dziecinny sposób się buntuje i odgraża. Tyle że jest to niebezpieczne dla Polski. Wierzę, że to się wkrótce skończy i że obecna kadencja Dudy jest jego ostatnią.