Dziś z zachodu na wschód Polski będzie przemieszczał się chłodny front atmosferyczny, nazwany przez niemieckich synoptyków jako Oriana. Przewidywane są intensywne opady deszczu oraz groźne burze. IMGW wydał ostrzeżenia dla 10 województw, najbardziej zagrożona będzie Polska centralna i wschodnia.

Piątek będzie kolejnym dniem upałów. Temperatura w Polsce wyniesie od 24 stopni Celsjusza w okolicach Szczecina i Zielonej Góry do 32 stopni na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu oraz 34 stopni na Mazowszu.

Spodziewana wysokość opadów w czasie burz wyniesie 30 l/mkw, a na Kujawach, Mazurach, Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie do 40 l/mkw. Wiatr w porywach może osiągać niebezpieczną prędkość 90 km/h.

Ostrzeżenia IMGW przed upałami i burzami z gradem

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla pięciu województw: mazowieckiego, północnej części woj. lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami i pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w trzech województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim i śląskim. Zagrożenia upałami drugiego stopnia obowiązują w woj. łódzkim i wschodniej części woj. wielkopolskiego.

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Jak bezpiecznie przetrwać upały i burze?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu: przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

RCB informuje również, jak bezpiecznie przetrwać burze. Nie powinno się wychodzić z domu bez konieczności. Należy również unikać otwartych przestrzeni, nie stawać przed jedynym w okolicy drzewem czy masztem oraz unikać dotykania metalowych przedmiotów. Osoby prowadzące samochód powinny zjechać na parking z dala od drzew. W górach należy jak najszybciej zejść ze szczytu. Osoby pływające powinny natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu.

Źródło:wiadomosci.onet.pl