Od poniedziałku do piątku na nowym placu zabaw na łódzkim Złotnie można się bawić do 18. W weekendy o trzy godziny krócej. – Jeden z mieszkańców poszedł z nami do sądu, stąd te ograniczenia – tłumaczą urzędnicy. Mieszkańcy robią wielkie oczy i przypominają: to jedyny duży plac na osiedlu, na którym jest ponad 7 tysięcy osób.

Jest schludne, estetyczne ogrodzenie. Bawiące się dzieci biegają po piasku, żeby nie zrobić sobie krzywdy. Są huśtawki i drabinki. Plac zabaw na łódzkim Złotnie przypomina setki innych. Różni się tylko tabliczką, która wita wchodzących. Przeczytać na niej można, że plac est dostępny w wyznaczonych godzinach – w tygodniu do godziny 18, a w weekendy do 15.

– Absurd. Szczególnie kłuje w oczy zapis dotyczący weekendów – mówi przed kamerą TVN24 jeden z mieszkańców osiedla.
Podkreśla, że to jedyne miejsce dla dzieci na dużym osiedlu.

– To po prostu bardzo przykre. Każdy rodzic kontroluje przecież dziecko, z którym pojawia się na placu. Nic z tego nie rozumiem – mówi matka ze Złotna.

Teren zarządzany jest przez miasto i to jego przedstawiciele powiesili tabliczkę. Jak jednak tłumaczą, zrobili to z ciężkim sercem.

– Chcielibyśmy, żeby plac był dostępny również w innych godzinach – zapewnia Łukasz Goss z łódzkiego magistratu.

Dlaczego zatem podjęto taką, a nie inną decyzję?

– Jeden z mieszkańców wytoczył miastu proces. Twierdzi, że przez hałas na placu zabaw nie może normalnie egzystować. Proces trwa, ale do momentu jego zakończenia sąd zobowiązał nas do wprowadzanie ograniczeń w godzinach otwarcia placu – mówi Goss.

Sprawa otwarta

Katarzyna Pasikowska-Poczopko, reporterka TVN24, dowiedziała się, że na hałas narzeka właściciel domu znajdującego się tuż obok placu.

– Mężczyzna podkreśla, że teren, na którym powstał plac, miał być przeznaczony pod budownictwo. Twierdzi, że inwestycja powstała bezprawnie – opowiada.

Magistrat odpowiada, że w miejscu wybudowania inwestycji nie było planu zagospodarowania przestrzennego.

Mieszkańcowi mają przeszkadzać nie tyle dzieci na placu zabaw, co nieco starsze osoby korzystające z okolicznego boiska i siłowni miejskiej. Właściciel posesji zwraca też uwagę na to, że niszczone jest jego mienie. Opowiada, że na ogrodzeniu regularnie pojawiają się wulgarne napisy.