Papież Franciszek przeraził polskich księży. Wydał na nich wyrok

Papież Franciszek znowu szokuje. Głowa Kościoła katolickiego zdecydowała się na słowa, które mogą porazić polskich duchownych. Ojciec Święty powiedział, że księża powinni przemyśleć oddawanie dóbr kościelnych na rzecz ubogich. Czy takie rozwiązanie spodoba się duchowieństwu?

Papież Franciszek znany jest z kontrowersyjnych słów, które już wielokrotnie zostawały głosami dyskusji wśród polskich przedstawicieli kościoła. Tym razem papież apelował do duchownych o porzucenie dóbr kościelnych. Czy polscy księża posłuchają się zaleceń z Watykanu?

Papież Franciszek szokuje. Księża będą oddawać majątki?

Szokujące słowa głowy kościoła padły w trakcie posiedzenia konferencji do spraw kościelnych dóbr. Jak sam papież uważa, majątek zgromadzony przez instytucje w razie nagłych wypadków powinien służyć przede wszystkim ubogim. W związku z tym wyprzedawanie zgromadzonego przez instytucję dorobku, aby pomóc biednym, nie powinna budzić zbędnych komentarzy ze strony samych duchowych, jak i wiernych.

– Sprzedaż nie powinna być pierwszym i jedynym rozwiązaniem, a decyzja o niej nie może wywołać „zgorszenia” wiernych. Dobra kultury są przeznaczone na działalność charytatywną prowadzoną przez wspólnotę kościelną. Nie mają one wartości absolutnej, a w przypadku, gdyby była taka potrzeba, powinny służyć wyższemu dobru człowieka, a szczególnie ubogim – powiedział w trakcie swojej przemowy Ojciec Święty.

Problem laicyzacji i „opustoszałych” kościołów

W trakcie posiedzenia komisji do spraw dóbr papież odniósł się także do problemu szerzącego się ateizmu, laicyzacji i pustoszenia budynków kościelnych. Według głowy kościoła katolickiego można się obawiać tego i kościół powinien poprzez dialog z przedstawicielstwami lokalnymi umacniać swoje struktury wszędzie, gdzie jest to jeszcze możliwe.

-Konstatacja, iż wiele kościołów, które jeszcze kilka lat temu były niezbędne, a teraz już takie nie są z powodu braku wiernych i duchowieństwa albo z powodu rozmieszczenia ludności w miastach i na obszarach wiejskich, musi być przyjęta przez Kościół nie z niepokojem, ale jako znak czasów, który zachęca do refleksji i zmusza do przystosowania się do tego – powiedział Franciszek.

Czy słowa dowódcy Państwa Kościelnego dotrą także do Polski? Wszelakie dyskusje na temat gromadzenia przez kościół w naszym kraju budzą wielkie poruszenie i sprzeciw duchownych. Czy księża zdecydują się sprzedawać dorobek instytucji, aby pomagać biednym?

źródło: pikio.pl