Donaldowi Tuskowi przypadł zaszczyt zainaugurowania rumuńskiej prezydencji w Radzie Europejskiej. Na tę okazję przygotował coś wyjątkowego. Zgotowano mu gorącą owację. Co takiego zrobił?

Szef RE zaskoczył w Bukareszcie. Swoje przemówienie podczas gali inaugurującej prezydencję tego kraju w Unii w całości wygłosił w języku… rumuńskim. Wcześniej zdarzało mu się przemawiać m.in. po bułgarsku, tym razem mowa trwała jednak, bagatela, siedem minut! O czym mówił Donald Tusk? Zaczął od wyrażenia radości z tego, że w pierwszej połowie roku będzie współpracował w RE z Rumunią. W przemówieniu odwoływał się do wielkich rumuńskich intelektualistów i twórców kultury: słynnego kompozytora George’a Enescu, myśliciela Mircei Eliadego czy poety Nichity Stanescu. A uczynił to, by wzmocnić swój apel o to, by obecny rząd Rumunii, który podejmował próby ograniczenia praworządności, wrócił na dobrą drogę i „grał zgodnie z zasadami”.

Przewodniczący mówił o odpowiedzialności rumuńskiej prezydencji. – Tylko od was zależy, czy rumuńska polityka będzie dla Europy dobrym przykładem, czy też ostrzeżeniem – stwierdził. Prosił Rumunów, by „bronili w kraju i w Europie fundamentów naszej cywilizacji politycznej – wolności, uczciwości, prawdy w życiu publicznym, rządów prawa i konstytucji”.

Mowa Tuska zawierała liczne osobiste akcenty. Były premier zdradził, że pierwszym samochodem w jego rodzinie była należąca do jego teścia szara Dacia 1300, wspomniał, że obecnie teść jego syna także porusza się Dacią Duster. Wymienił rumuńskich twórców, którzy zawładnęli jego wyobraźnią. To wspomniany Eliade, Emil Cioran, dadaista Tristan Tzara czy Eugene Ionesco. Najważniejszym w jego życiu wspomnieniem związanym z Rumunią był finał Pucharu Europy w 1986 r. w Sewilli, kiedy Steaua Bukareszt zwyciężyła z Barceloną i zdobyła to najważniejsze w klubowej piłce trofeum.

– Chciałbym zaapelować do wszystkich Rumunów, by bronili, u siebie i w Europie, fundamentów naszej cywilizacji politycznej – wolności, uczciwości, prawdy w życiu publicznym, rządów prawa i konstytucji – z taką samą determinacją, jak Helmuth Duckadam, gdy bronił rzutów karnych – zakończył przewodniczący RE.

Szef RE zaskoczył w Bukareszcie

Swoje przemówienie podczas gali inaugurującej prezydencję tego kraju w Unii w całości wygłosił w języku… rumuńskim

Jego mowa trwała, bagatela, siedem minut

źródło: fakt.pl