Na celowniku PiS: Gwiazdy, które naraziły się władzy [ZDJĘCIA]

Znani i lubiani zwykle nie mają problemu z klarownym wyrażaniem własnych opinii. Dlatego też w wielu miejscach na świecie narażają się władzy. Tak dzieje się także w Polsce, gdzie osoby takie jak Marek Kondrat, Krystyna Janda czy Marek Kondrat zdecydowanie sprzeciwiają się rządom PiS. W odpowiedzi mogą spodziewać się ostrych reakcji, a nawet ataków personalnych ze strony przychylnych rządowi mediów, dziennikarzy i zwolenników partii Jarosława Kaczyńskiego. Przedstawiamy znanych, którzy nie boją się obozu władzy.

1

Współzałożyciel kultowego zespołu Pink Floyd zamanifestował swoje poglądy na sytuację w Polsce podczas koncertu w Gdańsku. Na telebimach w hali Ergo Arena wyświetlone zostały napisy: „Konstytucja!”, „uwolnić media” i uwolnić sądy”. Sam artysta nosił podczas występu koszulkę z napisem „KONSTYTUCJA #KOD”.

Media przychylne rządowi szybko odnotowały, że nowy gwiazdor opozycji sam budzi kontrowersje na świecie ze względu na swoje poglądy polityczne. -Serio totalni się grzeją poparciem Watersa? Przecież to kliniczny oszołom, m. in. ma jako antysemita zakaz wjazdu do Izraela i Niemiec odkąd wypuścił na koncercie świnię-balon z gwiazdą Dawida i okrwawionymi racicami. Taki sojusznik raczej kompromituje niż pomaga – zauważył na Twitterze Rafał Ziemkiewicz.

2

Lider U2 po raz pierwszy ostro wyraził się o rządach PiS w Kongresie USA w kwietniu 2016 r. Muzyk dostrzegł w Polsce i Węgrzech przykłady „rodzącego się hipernacjonalizmu” stanowiącego zagrożenie dla współczesnej Europy. Jego przemówienie szybko skomentowała wtedy prof. Krystyna Pawłowicz, która nazwała go ignorantem. Nieco później Bono odniósł się bardziej bezpośrednio do sytuacji w naszym kraju. – Naszym polskim braciom i siostrom odbierana jest demokracja! – stwierdził artysta podczas występu w Holandii.

3

Gdy legendarny polski aktor poszedł na manifestację KOD, w sieci zaczęto złośliwie rozwijać skrót jako Komitet Obrony Dochodów. -Mój głos obywatelski nie jest obroną moich interesów – tłumaczył wtedy Marek Kondrat w jednym z wywiadów. Po owocnej karierze aktorskiej zajął się on m. in. grą w reklamach i własnym biznesem winiarskim. Kondrat naraził się PiS-owi już wiele lat wcześniej, gdy w reklamie ING Banku Śląskiego sparodiował śp. Lecha Kaczyńskiego.

4

Krystyna Janda otwarcie krytykowała rządy PiS-u od samego ich początku. Reżyserka od dłuższego czasu ma problem z uzyskaniem odpowiednio dużego dofinansowania dla swojego Och! Teatru. -Przypuszczam, że ta kobieta ma klimakterium w ostrym stadium – powiedziała o Jandzie w jednym z wywiadów Krystyna Pawłowicz. Choć wypowiedź tę trudno zaliczyć do taktownych, z pewnością odzwierciedlała niechęć obozu władzy do artystki.

5

Agnieszka Holland również należy do zaciekłych krytyków władzy PiS. Już po wyborach mówiła o „daleko idącej orbanizacji” i nieliczeniu się z przeciwnikami „dobrej zmiany” w kontekście pierwszych działań nowego rządu. -Pani Agnieszka Holland, skądinąd nieprzeciętny, nietuzinkowy reżyser, ale niestety nie pod każdym względem tak wybitna – stwierdził w zeszłym roku w Sejmie sam Jarosław Kaczyński.

6

Karolina Korwin-Piotrowska krytykowała władzę PiS przy różnych okazjach. Do najostrzejszych jej wypowiedzi z pewnością można zaliczyć tę, w której doradzała rządowi koronację Beaty Kempy na „Najjaśniejszą Najukochańszą Najpiękniejszą Królową Polski”. Odnosiła się wówczas do słynnych nocnych głosowań w Sejmie.

7

W swoim felietonie z okazji zeszłorocznego Święta Niepodległości kultowy aktor jednoznacznie dał do zrozumienia, co oznacza dziś dla niego patriotyzm. -Dwa lata temu społeczeństwo pokazało nam, że ma gdzieś wolność i szansę na udział w życiu publicznym. Dlatego dzisiaj patriotyzm to, w moim pojęciu, odsunięcie od władzy tej niepatriotycznej partii – napisał w podsumowaniu.

8

Do najbardziej znanych przeciwników obecnej władzy z pewnością zalicza się Maciej Stuhr. Aktor wzbudził spore kontrowersje, gdy zadrwił z dyskursu władzy na gali rozdania Orłów w 2016 r. -Przyszedłem dziś do państwa, żeby ogłosić najlepszą aktorkę drugiego sortu. Planu, przepraszam! – mówił młody Stuhr. Jego wystąpienie jednych rozbawiło, innych zniesmaczyło.

9

Stanowczo o rządach PiS wypowiada się także ojciec Macieja, Jerzy Stuhr. W ostatniej rozmowie dla TVN 24 aktor stwierdził, że „ustrój w Polsce jest przejściowy do policyjnego”. We wcześniejszym wywiadzie mówił m. in. likwidacji trójpodziału władzy i „dyktatach” prezydenta.

10

O tym, że Polska zmierza obecnie w złą stronę, przekonany jest także Jerzy Radziwiłowicz. -Ludzie mądrzejsi ode mnie, zajmujący się myślą polityczną, mówią wprost o pełzającym faszyzmie. Trudno się z nimi nie zgodzić – wyznał aktor w rozmowie z jednym z dużych portali informacyjnych na początku 2017 roku.

źródło: pikio.pl