Miętę każdy zna doskonale. Z charakterystycznych zwężających się listków zazwyczaj zakończonych szpicem wydobywa się orzeźwiający, bardzo aromatyczny zapach z nutą ostrości. Zioło to bardzo łatwo uprawia się w doniczce na kuchennym parapecie lub balkonie, a z pewnością przyda się w celach leczniczych, jak i by poprawić smak potraw lub napojów.

1

Mięta (Mentha) to botaniczny rodzaj rośliny z rodziny jasnotowatych (wargowych). Około 15 jej gatunków rośnie głównie w Europie, Afryce i Azji, z czego 5 występuje na terytorium Polski. Wiecznie zielona roślina o pędach sięgających 40-120 cm wysokości, o listkach w kształcie eliptycznym lub jajowatym, wydziela bardzo silny zapach. Wykorzystywana jest m.in. w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym oraz perfumeryjnym.

Ciekawostką jest, że mięta zawdzięcza swoją nazwę greckiej nimfie – Minte. Według mitologii greckiej Minte była ukochaną Hadesa, boga podziemnego świata zmarłych, którą jego zazdrosna żona – Persefona, zamieniła właśnie w zioło nazwane później miętą. Inna wersja mitu podaje, że Minte najpierw przemieniono w pył, z którego za sprawą Hadesa wyrosła mięta.

Uprawa mięty w doniczce

Najłatwiejszym sposobem na rozpoczęcie uprawy mięty w doniczce jest przygotowanie sadzonek. Wystarczy, że jedną gałązkę z listkami wsadzicie do wody i poczekacie, aż wypuści korzonki (zdjęcie z Instagrama poniżej). Sadzonki posadźcie w dużej doniczce w dziurkami, aby korzenie otrzymały potrzebną przestrzeń do rozwoju (towarzystwo innych ziół nie jest wskazane!). Dno doniczki wyłóżcie małymi kamyczkami, a następnie wsypcie uniwersalną ziemię do kwiatów. Pamiętajcie, żeby zapewnić mięcie cień, jak również wilgoć poprzez regularne podlewanie lub zraszanie.

Ważna wskazówka: nie obrywajcie samych listków, lecz całą górną część gałązki. W przeciwnym razie mięta szybciej obumrze.

Uprawa mięty w ogrodzie

Na wiosnę, w okresie bez przymrozków, wysiejcie miętę w inspekcie lub doniczce, aby pod koniec maja przesadzić ją do gruntu na działce, zachowując odstęp 30-35 cm między sadzonkami. Gleba musi być wilgotna, niemal obojętna (pH 6-7) i częściowo zacieniona. Używajcie nawozów wieloskładnikowych, lecz z bardzo małą ilością sodu, aby zapobiec brązowieniu się liści. Często pozbywajcie się chwastów rosnących wokół rośliny oraz dbajcie o regularne podlewanie.

Przesadzanie mięty

Mięta ma bardzo rozwinięty system korzeniowy. W celu przesadzania mięty, rozdzielcie od siebie dwie sadzonki poprzez ucięcie mniejszych korzonków, które z nich wyrastają. Następnie przesadźcie jedną z sadzonek do nowej doniczki, kierując się takimi samymi zasadami jak poprzednio (kamyczki, ziemia dla kwiatów, wilgoć, cień).

Jeżeli planujecie rozmnażać roślinę w ogrodzie, najlepiej zróbcie to wiosną. Wówczas zasypcie pędy ziemią. Wypuszczą one korzenie w ciągu kilkunastu dni, dzięki czemu uzyskacie nowe sadzonki. Ich uprawę kontynuujcie w inspektach lub doniczkach aż do końca maja.

Właściwości mięty

Najbardziej popularnymi gatunkami mięty są mięta zielona (Mentha spicata) oraz mięta pieprzowa (Mentha ×piperita). Obie doskonale sprawdzają się w kuchni jako przyprawa do wielu dań (groch, ziemniaki, marchew) czy jako dodatek do zimnych deserów, wypieków, sałatek, soków, kompotów oraz popularnych koktajli, drinków i smoothie. Zawierają witaminę B3, A, a także fosfor, magnez, żelazo i wapno. W dodatku ich zarówno świeże, jak i suszone listki działają leczniczo.

Przygotowane z nich herbaty, napary bądź nalewki pomagają w złagodzeniu dolegliwości, takich jak bóle brzucha, zgaga, mdłości czy biegunka. Bardzo dobrze wpływają na układ trawienny i oddechowy:

– zwiększają wydzielenie żółci i soku żołądkowego;
– wspomagają pracę jelit i wątroby;
– wspomagają leczenie schorzeń jelit i wątroby;
– oczyszczają gardło z zalegającego śluzu;
– działają przeciwbakteryjnie, odkażająco i uspokajająco.

Inne zastosowanie mięty

Pięć innych ciekawych zastosowań mięty to:
1. Płukanie włosów z herbaty zaparzonej z liści mięty – nadaje świeżości i zapobiega nadmiernemu tłuszczeniu się włosów.
2. Odświeżacz do ust – rzuj kilka listków mięty, aby zapewnić sobie naturalnie świeży oddech.
3. Maseczka do twarzy – kilka zmielonych listków mięty zmieszaj z kubkiem oczaru wirginijskiego, a potem pozostaw w zamkniętym słoiku na tydzień, od czasu do czasu potrzasając. Po odcedzeniu mikstury możesz nałożyć maseczkę na twarz.
4. Środek odstraszający mole – zwiąż kilka świeżych gałązek mięty lub wrzuć aromatyczne listki do małej saszetki, po czym umieść je wśród ubrań w szafie lub komodzie.
5. Środek odstraszający szczury – wystarczy nasączyć miętowym olejkiem watę lub wypełnić listkami materiałową torebkę, a następnie położyć przy otworach, gdzie istnieje ryzyko wdarcia się gryzoni.