Maria Skłodowska-Curie najbardziej wpływową kobietą w historii. Wyprzedziła m.in. Maryję

Polska uczona Maria Skłodowska-Curie w plebiscycie 100 najbardziej wpływowych kobiet w historii znalazła się na pierwszym miejscu. To wynik głosowania czytelników magazynu BBC History.

W uzasadnieniu podkreślono, że Skłodowska-Curie stworzyła nową naukę i jest dwukrotną laureatką nagrody Nobla. „Zmieniła świat nie raz, ale dwa razy” – czytamy.

Maria Skłodowska-Curie najbardziej wpływową kobietą w historii

– Skłodowska-Curie ma niezwykły wachlarz osiągnięć. Była pierwszą kobietą, która dostała nagrodę Nobla, pierwszą kobietą-profesor na Uniwersytecie w Paryżu i pierwszą osobą, nie tylko pierwszą kobietą, która otrzymała drugą Nagrodę Nobla – wymienia Patricia Fara, prezes Brytyjskiego Stowarzyszenia Historii Nauki.

Fara zwraca też uwagę, że Maria Skłodowska-Curie zawsze napotykała przeciwności. – W Polsce jej patriotyczna rodzina ucierpiała pod rosyjskim zaborem. We Francji była podejrzana jako cudzoziemka i oczywiście, gdziekolwiek się udała, była dyskryminowana jako kobieta – opisuje prezes stowarzyszenia.

W rankingu BBC History Skłodowska-Curie mogli głosować czytelnicy. To oni wybrali Marię Skłodowską-Curie. Polska uczona wyprzedziła nie tylko prawdopodobnie najbardziej znaną postać kobiecą czyli Marię z Nazaretu, lecz także Margaret Thatcher oraz m.in. Rosę Parks, legendarną afroamerykańską aktywistkę; Emmeline Pankhurst jedną z założycielek brytyjskiego ruchu sufrażystek i matematyczkę Adę Lovelace.

Pierwsza dwudziestka z rankingu BBC History:

 1. Maria Skłodowska-Curie
 2. Rosa Parks
 3. Emmeline Pankhurst
 4. Ada Lovelace
 5. Rosalind Franklin
 6. Margaret Thatcher
 7. Angela Burdett-Coutts
 8. Mary Wollstonecraft
 9. Florence Nightingale
 10. Marie Stopes
 11. Eleonora Akwitańska
 12. Maria z Nazaretu
 13. Jane Austen
 14. Królowa Budyka
 15. Diana, księżna Walii
 16. Amelia Earhart
 17. Królowa Wiktoria
 18. Josephine Butler
 19. Mary Seacole
 20. Matka Teresa

Źródło:wiadomosci.gazeta.pl