Lubisz cytryny? Zobacz jak łatwo można wyhodować własne cytryny w domu

Czy też lubisz cytryny?

Choć wbrew powszechnej opinii cytryny nie mają tak dużo witaminy C jak inne owoce i niektóre warzywa, to mają wiele innych prozdrowotnych właściwości. Mają także walory smakowe i są świetnym dodatkiem do choćby sałatek, czy herbaty z miodem.

Cytryna ma także wiele innych właściwości – świetnie nadaje się do usuwania kamienia z kranów i słuchawek prysznicowych zamiast ostrych środków chemicznych.

Wszystko to sprawia, że cytryny są produktem, które zawsze warto mieć w domu. Czy wiesz jednak, że nie koniecznie musisz je kupować, a bardzo łatwo można wyhodować je u siebie w domu?

Cytryna choć jest owocem południowym, to bez problemu daje się hodować w naszym kraju. Oczywiście hodowanie jej w ogródku jest niemożliwe ze względu na mrozy występujące u nas zimą, ale możemy ją hodować w domu.

Zobacz jak w prosty sposób zabrać się za wyhodowanie własnych cytryn!

1

Własne cytryny w domu

Co będziesz potrzebować:

  • 1 cytryna
  • Bogata w składniki mineralne ziemia
  • Sporych rozmiarów doniczka
  • Folia spożywcza
  • Miejsce z dużym nasłonecznieniem

Krok po kroku:

1. Wypełnij doniczkę ziemią i obficie ją podlej. Nie syp ziemi aż do brzegów doniczki. Zostaw parę centymetrów od krawędzi doniczki.

2. Rozetnij cytrynę na pół i wybierz nasiono, które jest najlepiej wykształcone. Nie susz nasiona, wilgoć ułatwi kiełkowanie. Zrób w ziemi niewielkie zagłębienie i umieść w nim nasionko.

3. Zakryj nasionko ziemią i ponownie podlej. Możesz użyć dowolnej ziemi, ale najlepiej sprawdzi się mieszanka torfu, perlitu, wermikulitu z dodatkiem naturalnych nawozów.

4. Przykryj doniczkę folią, aby utrzymać odpowiednią wilgotność i ustaw ją w słonecznym miejscu.

5. Nie podlewaj zbyt obficie, ponieważ nasionko może zgnić, ale staraj się utrzymać dużą wilgotność. Gdy nasionko wykiełkuje i zacznie rosnąć, usuń folię. Nasionko powinno wykiełkować po mniej więcej tygodniu, dwóch tygodniach.

6. Umieść doniczkę w słonecznym miejscu. Cytryny mają duże wymaganie co do ilości światła. Powinna otrzymywać minimum osiem godzin światła na dobę. Pamiętaj także, aby ziemia w doniczce była zawsze wilgotna.

2

Dbanie o cytrynę:

Doniczka, w której rośnie cytryna, powinna mieć dobry drenaż. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra. Cytryna nie lubi stania w wodzie.

Zawsze zapewniaj roślinie jak najwięcej słońca (przynajmniej osiem godzin na dobę).

Kilka razy w roku zasilaj glebę naturalnymi nawozami, i w raz ze wzrostem cytryny przesadzają ją do większej donicy. Po kilku latach możesz spodziewać się, że twoja mała cytrynka stanie się sporym drzewkiem.

Co raz bliżej wiosna, a to najlepszy moment na wysadzenie cytryny i rozpoczęcie własnej hodowli. Zachęcamy do spróbowania!

3

Pamiętaj, że zanim pojawią się pierwsze owoce minie kilka lat, dlatego najważniejsze, aby uzbroić się w cierpliwość.

Podziel się tym artykułem na Facebooku, aby zachęcić swoich znajomych do posadzenia własnego drzewka cytrynowego!

źródło: pl.newsner.com