Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka i wiernym kompanem zabaw. Każdy kto go posiada, wie jaka płynie z tego radość. Pies pomaga w walce ze stresem i uczy odpowiedzialności. To nie koniec zalet jego posiadania i pozytywnych zmian, które zachodzą w człowieku, który przebywa z czworonogiem. Naukowcy wskazali, co wyróżnia właścicieli psów od pozostałych osób.

Jesteś właścicielem psa? Koniecznie to przeczytaj

Właściciele psów, są bardziej aktywni, nawet nie spędzając czasu z pupilem od tych, którzy go nie posiadają. Tak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Liverpoolu, którzy przebadali prawie 700 osób, w tym właścicieli psów i ludzi bez psów oraz dzieci. Okazało się, że 87,3 proc. osób, które mają psa ćwiczyło co najmniej 150 minut tygodniowo – zgodnie z zaleceniami Państwowej Służby Zdrowia (NHS), w porównaniu do 62,7 proc. osób bez czworonoga.

2

Co ciekawe, właściciele psów byli aktywni przez dłuższy czas. Spacery z psami były tylko dodatkiem do innych ćwiczeń, a nie zamiast ich. „Nasze odkrycia stanowią wsparcie dla roli psów domowych w promowaniu i utrzymywaniu pozytywnych zachowań zdrowotnych, takich jak chodzenie” – stwierdzili naukowcy. „Bez psów prawdopodobne poziom aktywności fizycznej populacji byłby znacznie niższy” – dodają.

Jak dużo ćwiczeń jest potrzebne?

NHS zaleca, aby wszyscy dorośli w wieku od 19 do 64 lat poświęcali co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności tlenowej tygodniowo. Można uprawiać np. szybki marsz, jazdę na rowerze, jazdę na rolkach, organizować sobie piesze wycieczki, czy grać w siatkówkę. Oprócz 150 minut każdy dorosły powinien wykonywać ćwiczenia siłowe przez co najmniej dwa dni w tygodniu, by wzmocnić mięśnie.

Ci, którzy nie mogą poświęcić 150 minut tygodniowo umiarkowanej aktywności fizycznej, powinni poświęcić 75 minut bardziej intensywnemu wysiłkowi fizycznemu. To np. bieganie, tenis, piłka nożna, rugby czy skakanie na skakance.Zalecana jest również mieszanka umiarkowanej i bardziej energicznej aktywności.

Posiadanie psa a korzyści zdrowotne

Regularna aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na ogólny stan zdrowia. Wykazano, że spacery z psem pozwalają spełnić lub nawet przekroczyć zalecenia dotyczące poziomu aktywności, przyczyniając się tym samym do dobrego zdrowia. Badania wskazują, że dzięki posiadaniu psu spacerujemy średnio 30 minut tygodniowo dłużej.

3

Warto również dostrzec korzyści ze spacerów z psem dla zdrowia psychicznego. Spacerujmy z czworonogiem jak najczęściej.

Eksperci podkreślają jednak, że człowiek nie powinien decydować się na psa, tylko ze względu na tego typu korzyści. „Potrzeby dobrostanu psów muszą być starannie rozważone” twierdzi jeden z autorów badań.

źródło: fakt.pl