Hiszpański myśliwiec wystrzelił nad Estonią pocisk powietrze-powietrze. NATO przeprasza

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przeprasza Estonię za wystrzelenie pocisku w jej przestrzeni powietrznej. W rozmowie z premierem Estonii Jurim Ratasem zaoferował pomoc w śledztwie ws. zdarzenia.

Do incydentu doszło podczas lotu treningowego niedaleko wsi Pangodi w prowincji Tartu. Pilot hiszpańskiego myśliwca przez pomyłkę wystrzelił pocisk powietrze-powietrze nad Estonią.

Jaka była trasa lotu? To obecnie jest „przedmiotem dochodzenia”.

Reakcja NATO

„Sekretarz generalny NATO wyraził żal z powodu incydentu i zaoferował całkowite wsparcie NATO w śledztwie” – napisał w oświadczeniu rzecznik Sojuszu Piers Cazalet.

W rozmowie telefonicznej ze Stoltenbergiem Ratas poinformował go o swoim zaniepokojeniu i poprosił o wyjaśnienia na temat tego „poważnego incydentu”.

W oświadczeniu rzecznik NATO podkreślił, że nie ma informacji, by incydent spowodował jakieś szkody.

Jak podaje estońskie wojsko, pocisk rakietowy ma 3,7 m długości, 18 cm średnicy, a jego głowica wyposażona jest w układ naprowadzania oraz w wbudowany system samozniszczenia. Pocisk został wystrzelony niedaleko wsi Pangodi w prowincji Tartu.

Estońskie Siły Zbrojne apelują, by każdy, kto napotka przedmioty, które mogłyby stanowić część pocisku, poinformował o tym służby. Proszą również o zachowanie ostrożności oraz zrezygnowanie z szukania pocisku na własną rękę.