Historia dzieje się na naszych oczach. Papież Franciszek właśnie zniszczył polskich księży

Tadeusz Rydzyk słynie nie tylko z silnej pozycji w konserwatywno-prawicowych mediach. To ekonomiczny gigant i jeden z najbogatszych Polaków. Chęć spieniężania wszelkiej aktywności, którą praktykuje, nie idzie jednak w parze z nauką kościoła. Dowodzi tego papież Franciszek, który ostatnio skrytykował „cenniki” księży za udzielanie sakramentów.

Tadeusz Rydzyk jest dziś jednym z filarów Polski nie tylko kościelnej, ale prawicowo-konserwatywnej. Jest potentatem medialnym (założył Radio Maryja, współudział przy Telewizji Trwam i „Naszym Dzienniku”), ma swoją uczelnię, a nawet Fundację (Lux Veritatis), szczególnie docenianą przez rząd.

Papież krytykuje duchownych. Co Tadeusz Rydzyk i wielu podobnych na to?

Nie dziwi więc patrzenie najbardziej słynnemu polskiemu duchownemu na ręce. Z drugiej strony nauka Kościoła przestrzega przed materializmem i bogaceniem się dla samego pieniądza.

Nie przeszkadza to jednak tysiącom polskim duchownym działać w oparciu o „cenniki parafialne”. Ilekroć w kontekście komunii świętej, bierzmowania, czy ślubu kościelnego słyszymy symboliczne „co łaska”, to proboszczowie zwykli po chwili namysłu dodawać już mniej optymistyczne „ale nie mniej niż…”.

Sprawa odpłatnych sakramentów spędza sen z powiek wielu wierzącym, na całym świecie. Głos w tej sprawie zabrał w tej sprawie papież Franciszek. Skrytykował parafie za „cenniki sakramentów”. Podczas piątkowej mszy w Watykanie mówił, że „nie należy ustalać „cenników”, a datki należy dawać tak, by nie było wiadomo, ile wynoszą.

Jego słowa cytuje portal Vatican News. Papież dał w tym kontekście sporo do myślenia.

– Trzeba pomyśleć, jak traktujemy nasze świątynie, nasze kościoły. Czy na pewno są domami Bożymi, czy też przypominają one targi – oświadczył papież.

Nie cennik, a dar na kościół

Sam przyznał, że w Rzymie, gdzie na co dzień sprawuje służbę, nie widział takich praktyk, ale spotkał się osobiście z takim działaniem. I pokreślił ponownie, że nie powinno stosować się cenników za sakramenty, a tzw. ofiarę na Kościół.

– Należy ją dawać do puszki na datki, ale dyskretnie, by nikt nie widział, ile, a nie według cennika – stwierdził Franciszek.

Przestrzegał również wiernych przed pokusą „światowości” uroczystości kościelnych, która często prowadzi do komercjalizacji wydarzenia.

– Pomyślmy o pewnych ceremoniach sakramentów albo uroczystościach upamiętniających, czy to jest miejsce kultu czy salon. To prawda, że uroczystości muszą być piękne, ale nie światowe. Jest ona uzależniona od bożka pieniądza – oświadczył papież.

źródło: pikio.pl