Emerytura Plus. Seniorze, zamiast 1100 zł dostaniesz 888 zł. Sprawdź, dlaczego

Trzynasta emerytura wejdzie w życie 1 maja tego roku. Potwierdził to premier Mateusz Morawiecki i minister Elżbieta Rafalska. Program Emerytura Plus dedykowany jest wszystkim emerytom i rencistom. Jednorazowy dodatek dla seniorów nie wyniesie jednak jak obiecywano 1100 złotych, ale jedynie 888 złotych!

Emerytura Plus. Ile wyniesie?

Dodatkowe świadczenie dostanie każdy emeryt, niezależnie od tego, jakiej wysokości pobiera świadczenie. Świadczenie przysługiwać będzie też wszystkim rencistom.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że trzynasta emerytura będzie wypłacana bez względu na wiek emeryta. – Każdy senior otrzymujący emeryturę, otrzyma „emeryturę plus” – czytamy na Twitterze Kancelarii Premiera.

Czy emeryci dostaną pieniądze z urzędu?

Po dodatkowe pieniądze świadczeniobiorcy nie będą musieli udawać się do urzędu. Emeryci i renciści dostaną trzynastą emeryturę bez składania wniosków. Wszystkie formalności załatwi ZUS.

1100 zł na rękę?

Trzynasta emerytura wyniesie 1100 zł. Ale brutto czy netto? Tak, jak w przypadku minimalnego świadczenia emerytalnego, będzie to kwota brutto, czyli od tej sumy potrącany będzie podatek. Oznacza to, że 7 mln emerytów i 2,6 mln rencistów, którzy automatycznie w maju dostanie „trzynastkę”, na koncie zobaczy sumę 888,25 zł, czyli o 211,75 zł mniej.

– Te 1100 zł Emerytury+, które dzisiaj anonsujemy, ogłaszamy, przedstawiamy, to tak jakby dodatkowe 90 zł miesięcznie, gdyby podzielić te 1100 zł na 12 miesięcy – jest to dodatkowy zastrzyk – mówił szef rządu.

A to nie koniec złych wiadomości dla emerytów. Jak alarmuje „Rzeczpospolita”, 220 tys. osób pobierających emeryturę w wysokości poniżej gwarantowanego przez państwo świadczenia minimalnego nie dostanie nawet wspomnianych 888 zł! Mowa tu o kobietach, które nie wypracowały 20 lat stażu emerytalnego, i mężczyzn bez 25 lat takiego stażu, którzy nie zebrali dość składek emerytalnych, aby starczyło na wyliczenie im świadczenia powyżej minimalnej emerytury (obecnie 1100 zł miesięcznie).

– (…) dostaną oni wypłatę proporcjonalną do wysokości swojego świadczenia. Wynika z tego, że osoba, której miesięczna emerytura z ZUS wynosi 500 zł (netto), dostanie proporcjonalnie obniżony dodatek. Nie będzie to więc 888,25, tylko 500 zł jednorazowego dodatku (netto). Osoba z najniższym świadczeniem wypłacanym przez ZUS w wysokości 2 gr miesięcznie może więc liczyć na 2 gr Emerytury plus – czytamy w dzienniku.

źródło: se.pl