Dlaczego budzisz się każdej nocy o tej samej porze? Może to oznaczać problemy z konkretnymi organami

Według tradycyjnej chińskiej medycyny, chroniczne zaburzenia snu są zwykle powodowane zachwianiem równowagi Yin-Yang, będącej rezultatem przerwaniem ciągłości energii w twoim ciele.

Ta energia nazywa się Qi i wierzy się, że występuje ona wszędzie na Ziemi. Gdy cieszysz się dobrym zdrowiem, Qi swobodnie przepływa przez twoje ciało, ale przy problemach zdrowotnych, niewykluczone, że w którymś z organów nastąpiła blokada Qi, która może budzić cię w nocy.

Oto które organy wewnętrzne mogą budzić cię o danej porze

Czym jest chiński zegar meridianów?

1

Chiński zegar organów zakłada, że Qi krąży między dwunastoma głównymi meridianami w twoim ciele, powiązanymi z określonymi organami. Cykl zajmuje zwykle 24 godziny, a każdy z układów w twoim ciele ma 2 godziny na naładowanie Qi.

W nocy, Qi jest pobierane do wewnątrz, aby zregenerować nasze ciało. Dlatego, jeśli zawsze budzisz się w nocy o określonej godzinie, w którymś z twoich organów występują prawdopodobnie zaburzenia, gdyż energia nie może przez niego swobodnie przepłynąć, co skutkuje pobudką.

21:00-23:00 – Tarczyca

2

Podczas wczesnych faz snu, nasz system hormonalny odnajduje balans, a nasze naczynia krwionośne stają się bardziej aktywne. Przez to, problemy z układem odpornościowym, nadnerczami, czy metabolizmem mogą utrudniać ci sen w tych godzinach.

Innym powodem może być nadmierny stres i zmartwienia.

23:00-01:00 – Woreczek żółciowy

3

Twój woreczek żółciowy produkuje żółć konieczną do trawienia i rozbijania tłuszczów. Jeśli budzisz się o tej porze, możliwe, że cierpisz z powodu kamieni w woreczku żółciowym, lub musisz ograniczyć spożycie tłuszczów.

Woreczek żółciowy jest też powiązany z emocjonalnym rozczarowaniem i słabą samooceną.

01:00-03:00 – Wątroba

4

Podczas tego okresu, twoje ciało się oczyszcza, usuwając toksyny z krwi i innych tkanek, dlatego budzenie się o tej porze może świadczyć o problemach z wątrobą.

Innym powodem może być nagromadzenie negatywnych emocji, takich jak gniew, frustracja, czy poczucie winy.

03:00-05:00 – Płuca

5

Twoje płuca to pierwszy z organów przez które przepływa Qi, jako że pobierasz je wraz z tlenem. Jeśli do ciągłego budzenia się o tej porze dochodzą symptomy takie jak kaszel, kichanie, czy zatkane zatoki, możliwe, że twój organizm wydziela zbyt duże ilości śluzu, lub twoja dieta jest nieodpowiednia.

Płuca wiążą się też z emocjami smutku i żalu.

05:00-07:00 – Jelito grube

6

Podczas tego okresu poranka, energia koncentruje się w twoim jelicie grubym, które pozbywa się odpadów z twojego ciała. Zaburzenia balansu tego organu objawiają się zaparciami, przybieraniem na wadze, a nawet przedwczesnym starzeniem się.

Budzenie się o tej porze jest również powiązane z emocjonalną blokadą, uczuciem zastoju, czy niecierpliwością.

źródło: wiemy.to