Susza pustoszy pola! W centrum i na północy Polski od początku wiosny nie było żadnych większych opadów. Rolnicy ostrzegają, że jeśli nie spadnie obfity deszcz, będzie nieurodzaj, a drożyzna spustoszy nasze portfele. Warzywa, które już teraz biją rekordy cenowe, staną się chyba rarytasem!

Rolnicy z przerażeniem patrzą w niebo i czekają na solidny deszcz. Boją się o tegoroczne zbiory warzyw.

– Jak żyję, nie widziałem takiej suszy. Ziemia jest wypalona jak pieprz. Nic nie urodzi, dopóki nie będzie deszczu. Ale żeby coś zaczęło rosnąć musi lać kilka dni – ostrzega Paweł Trojanowski (40 l.), rolnik z woj. mazowieckiego. – Dla wegetacji roślin najważniejszy jest maj. Jeżeli do końca miesiąca nie spadną obfite deszcze, możemy spodziewać się drożyzny – potwierdza prof. Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej

Najbardziej zdrożeją warzywa gruntowe. – Większość upraw rolnicy będą musieli nawadniać, a dla rolników oznacza to bardzo duże koszty – tłumaczy Monika Skrzypczyk, ekspertka banku Paribas. Mogą więc paść rekordy cenowe – warzywa gruntowe, które już teraz są wyjątkowo drogie przez ubiegłoroczną suszę, pod koniec tegorocznych wakacji podrożeją średnio nawet o 15-20 procent.

Paweł Trojanowski (40 l.), rolnik ze wsi Borki Wyrki (woj. mazowieckie):

– Jak żyję, nie widziałem takiej suszy. Ziemia jest wypalona jak pieprz. Nic nie urodzi, dopóki nie będzie deszczu. Ale żeby coś zaczęło rosnąć, musi lać kilka dni. Moje uprawy już chyba szlag trafił. Nie wiem, za co będę żył, nie będę miał co sprzedać. Marchewka czy pietruszka osiągną astronomiczne ceny.

Ziemniaki (kg):

jest: 2,10 zł – będzie 2,80 zł

Cebula (kg):

jest 3,70 zł – będzie 4,20 zł

Marchew (kg):

jest: 3 zł – będzie 3,60 zł

Pietruszka (kg):

jest: 15 ,50 zł – będzie 18 zł

Pomidory (kg):

jest: 8,50 zł – będzie 10 zł

źródło:se.pl