CBA zatrzymała b. szefa KNF

Funkcjonariusze CBA na polecenie szczecińskiej prokuratury zatrzymali b. przewodniczącego KNF Andrzeja J. i sześciu podległych mu urzędników. Usłyszą oni zarzuty popełnienia przestępstw o charakterze urzędniczym.

O zatrzymaniu poinformowała zarówno Prokuratura Krajowa, jak i Centralne Biuro Antykorupcyjne. Prokuratura Krajowa zapowiedziała, że prokurator ogłosi zarzuty po doprowadzeniu podejrzanych do szczecińskiej prokuratury regionalnej. Śledztwo dotyczy nadzoru nad SKOK Wołomin w latach 2012-2014 r.

„Obszerny i skrupulatnie zgromadzony materiał dowodowy wskazuje na to, że zatrzymani w związku z pełnionymi funkcjami w KNF w latach 2013-2014 dopuścili się przestępstw niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w wielkich rozmiarach na szkodę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i depozytariuszy” – poinformowała Prokuratura Krajowa.

Andrzej J. był szefem Komisji Nadzoru Finansowego w latach 2011-2016. Po nim stanowisko objął Marek Ch., któremu przed tygodniem prokuratura w Katowicach postawiła zarzut. Ch. spędzi w areszcie dwa miesiące. Powodem są obawy mataczenia.

– Czynności z zatrzymanymi trwają, po ich zakończeniu zostaną przekazani do szczecińskiej prokuratury regionalnej – poinformował Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej CBA.

Zatrzymań dokonano w Warszawie i podwarszawskich miejscowościach. Po zakończeniu trwających czynności z zatrzymanymi i przeszukań w mieszkaniach jeszcze w czwartek wyjadą oni w asyście agentów Biura do Szczecina – wynika z informacji przekazanych przez CBA.

W sprawie SKOK Wołomin zarzuty usłyszało 872 osób, a 305 zostało oskarżonych. Z kasy w Wołominie wyłudzono blisko 3 mld zł. Zarzuty postawiono osobom pełniącym najwyższe stanowiska w kasie – prezesowi i wiceprezesom.

Funkcjonariusze CBA na polecenie szczecińskiej prokuratury zatrzymali b. przewodniczącego KNF Andrzeja J. i sześciu podległych mu urzędników

O zatrzymaniu poinformowała zarówno Prokuratura Krajowa, jak i Centralne Biuro Antykorupcyjne

źródło: fakt.pl

Share