Andrzej Duda zamieścił dziś na swoim Twitterze link do materiału dotyczącego emisji dwutlenku węgla w Europie. Pod artykułem znajdował się komentarz autora, który wzbudził duże kontrowersje wśród internautów. Duda wpis usunął i całą sytuację nazwał „błędem”.

  • Tweet udostępniony przez Dudę linkował do artykułu ze strony Salon24, w którym autor zarzuca Niemcom wyemitowanie największych ilości dwutlenku węgla w całej Unii Europejskiej
  • Po liście źródeł na końcu artykułu znajduje się komentarz autora, który wzbudził kontrowersje internautów
  • Andrzej Duda usunął wpis ze swojego Twittera, a w kolejnym przyznał się do błędu
  • Całą sprawę skomentował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski na antenie RMF

Kilka godzin temu prezydent Andrzej Duda umieścił na Twitterze link do tekstu, w którym jego autor kontrowersyjnie wypowiedział się na temat Unii Europejskiej.

Usunięty wpis Andrzeja Dudy

Największe oburzenie internautów wzbudził komentarz zamieszczony pod artykułem na stronach Salon24. Możemy w nim przeczytać m.in., że „Polska jest chłopcem do bicia w UE, czyli jak kto woli Niemieckiej IV Rzeszy”. Po kilku godzinach wpis prezydenta został usunięty. Na Twitterze Andrzeja Dudy pojawił się tweet, w którym stwierdza, że był to „błąd”.

„Przyznaję rację Tym, których oburzyła druga część artykułu zamieszczonego na portalu salon24.pl, który poleciłem kilka godzin temu. Był to błąd, wynikający z lektury pierwszej części tego artykułu. Nie podzielam poglądów i stylu wypowiedzi zawartej w 2 części. Błąd” – napisał na Twitterze Andrzej Duda.

Zdaniem rzecznika prezydenta, artykuł wyjaśnia „że największe koncerny energetyczne w Europie, które wykorzystują węgiel, to niemal wyłącznie niemieckie koncerny”. – To ważne rzeczy, o których się nie mówi – dodał Spychalski.

Rzecznik stwierdził, że zdanie jest wyjęte z kontekstu. Według Spychalskiego artykuł „odnosi się do tego, że Polska jest częstokroć – i także przez Niemcy – przedstawiana jako największy truciciel, największy emitent CO2 w Europie”.

Rzecznik Andrzeja Dudy dodał, że to „Niemcy emitują ponad 22 proc. ogólnoeuropejskiej emisji CO2. Polska – 8,5 proc.”. Spychalski zauważył, że dwutlenek węgla jest potrzebny dla roślinności. – „A jeżeli drzewa rosną, masa zielona rośnie, to co zużywa? Zużywa CO2. Bez CO2 nie ma życia na Ziemi. To nie ulega wątpliwości” – stwierdził rzecznik.

„Niemiecka IV Rzesza”

Autor podpisany jako „Wilk Miejski” pisze, że „unijnych biurokratów rozwściecza” idea Unii jako „konfederacji wolnych państw narodowych”. Następnie autor kwestionuje związek efektu cieplarnianego z emisją CO2. „Nie mówi się o tym, a po gebelsowsku wrzeszczy o „trucicielu Polsce” i rzekomym światowym zagrożeniu, wyssanym z palca efekcie cieplarnianym, choć wiele lat temu naukowo udowodniono, że ciepłem Ziemi rządzą cykle słoneczne!” – czytamy w komentarzu.

„Nakładanie na państwa tzw. kwot emisyjnych CO2, to pomysł tych, którzy walczą z ludzkością, z jej dobrostanem, wiedzą o mechanizmach polityki, poziomem świadomości i rozwoju duchowego. W planie dalekosiężnym dążą do termityzacji człowieka i depopulacji planety” – czytamy.

źródło: onet.pl