13-latek z autyzmem napisał list do Rafalskiej. Po jej odpowiedzi mama chłopca się załamała

Elżbieta Rafalska odniosła się do listu, który napisał do minister pracy i polityki społecznej odważny 13-latek z autyzmem. Bliscy ucznia mogą być zdziwieni – z odpowiedzi minister wynika, że problemu dla społeczności z autyzmem… nie ma.

Elżbieta Rafalska nie bez przyczyny stała się adresatem listu 13-letniego Janka, ucznia jednej z łódzkich szkół specjalnych. Nastolatek napisał do minister list, w którym zabiega o spotkanie się na żywo z Rafalską.

Napisał list prosząc minister o niezapominanie o dzieciach z autyzmem. Elżbieta Rafalska odpowiada

Miał ku temu istotny powód. Rząd pracuje nad prawem, które umożliwi budową nowe powstanie środowiskowych domów samopomocy (ŚDS). Pierwotnie w projekcie rozporządzenia była mowa, że będą mogły z nich korzystać również dzieci z autyzmem (w ŚDS typu D). Wedle nowych regulacji, nowe prawo pomija wspomnianą grupę pociech.

Środowisko odebrało brak kluczowego zapisu jako pstryczek w nos. Wspierający chorych na autyzm zareagowali już przed świętami Bożego Narodzenia. Na początku stycznia do odpowiedzialnej za projekt minister Rafalskiej bardzo wymowny list napisał 13-letni uczeń z autyzmem.

– To takie domy, które są dobre i bezpieczne dla moich kolegów. Te domy to szczęście dla nich i spokojne serce ich rodziców. Pani Minister, jestem smutny, bo wiem dziś, że takich domów typów D dla osób z autyzmem nie będzie – pisał do szefowej resortu uczeń.

Uczeń poprosił nie tylko o spotkanie w celu rozmowy. Chce przekazać minister Rafalskiej ponad 20 tysięcy podpisów pod petycją, którą można by streścić w słowach „Nie zamykajmy dorosłych z niepełnosprawnością w czterech ścianach!”

Odpowiedź minister na Facebooku

Wczoraj poznaliśmy odpowiedź minister Rafalskiej. Udostępniła ją na swoim oficjalnym koncie na Facebooku. Do sedna problemu minister odniosła się w krótki, by nie powiedzieć lapidarny sposób. Nie padło też nawiązanie do propozycji spotkania, o które prosił chłopiec.

– Cieszę się, że jesteś odważny i zaangażowany w pomoc innym. To budująca wiadomość, że rośnie kolejne pokolenie Polaków troszczących się o dobro innych. Janku, w Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracujemy nad przepisami, które będą skierowane do osób ze spektrum autyzmu i sprzężonymi niepełnosprawnościami – czytamy na Facebooku.

Zapewniła słownie, że rządowi zależy na dobru i bezpieczeństwie tych osób. W krótki, ale konkretny sposób

– Zapewniam Cię, że to ważny temat dla nas. Chcemy stworzyć środowiskowe domy samopomocy dla osób z autyzmem i sprzężonymi niepełnosprawnościami – dodaje Elżbieta Rafalska.

Mało prawdopodobne, by taka korespondencja usatysfakcjonowała ucznia i jego rodzinę. Pozostaje przyglądać się kolejnym pracom na rozporządzeniem, które w przyszłości ma regulować zasady wsparcia w domach samopomocy.

źródło: pikio.pl