Finanse gwiazd to dość drażliwa kwestia. Wielu znanych i lubianych ma do dyspozycji wielkie fortuny. Nie wszyscy potrafią jednak nimi odpowiednio zarządzać. Niektórzy na skutek rozrzutności lub nietrafionych inwestycji stracili ogromne pieniądze. Przedstawiamy 13 wielkich bankructw show-biznesu.

Michał Wiśniewski

1

Michał Wiśniewski dawniej słynął z ekstrawaganckiego stylu życia. Sukcesy albumów wydawanych przez popularnego piosenkarza pozwoliły mu na podjęcie wielu przedsięwzięć biznesowych, m. in. zakup warszawskiego klubu „Extravaganza”. Utrzymanie takich luksusów jak prywatny samolot czy apartament w Tajlandii z czasem okazało się jednak zbyt trudne dla gwiazdora, którego sława przeminęła. Niedawno celebryta zorganizował zbiórkę pieniędzy wśród swoich fanów, by móc wydać nowy album. W sieci znalazło się też nagranie z wesela, na którym wystąpił.

Jan Nowicki

2

Aktor znany z takich filmów jak „Wielki Szu” czy „Sanatorium pod Klepsydrą” postanowił zainwestować w dom mody „Szu”, który w założeniu miał szyć przede wszystkim ekskluzywne garnitury. Niestety, aktor nie odnalazł się na rynku odzieżowym. W firmie utopił 400 tys. zł.

Katarzyna Figura

3

Katarzyna Figura wraz z mężem utopiła 100 tys. zł w barze „Kompas Port”, którego twarzą został Borys Szyc.

Grażyna Szapołowska

4

W 2001 roku Grażyna Szapołowska utworzyła firmę Sza Cosmetics. Sukces miały jej zagwarantować kosmetyki na bazie dzikiego ryżu, o którego dobroczynnych właściwościach miała się przekonać sama w trakcie licznych podróży po świecie. Produkowane specyfiki okazały się zbyt drogie, dlatego też marka szybko upadła.

Kim Basinger

5

Kim Basinger ogłosiła bankructwo w 1993 roku. Zrobiła to, po tym jak wycofała się z produkcji filmu „Uwięziona Helena”. Producenci tytułu pozwali ją za złamanie warunków umowy. W ostateczności aktorka musiała zapłacić im 3,8 mln USD odszkodowania, co w połączeniu z kosztami prowadzenia sprawy zmusiło ją do ogłoszenia niewypłacalności. Na szczęście w kolejnych latach udało jej się odbudować majątek.

50 Cent

6

Amerykański raper ogłosił niewypłacalność po tym, jak został zmuszony przez sąd do wypłacenia 5 mln USD odszkodowania Lavonii Leviston, której sekstaśmę opublikował w internecie. Choć dysponował znacznie większą fortuną, miał też wiele długów. Na wszelki wypadek wolał ogłosić bankructwo.

Toni Braxton

7

Rozrzutność zgubiła także piosenkarkę Toni Braxton. W czasach swojej największej sławy w 1998 roku jej rezydencję odwiedził komornik, rekwirując nawet nagrody Grammy.

Charlie Sheen

8

Jeszcze kilka lat temu Charlie Sheen mógł pochwalić się mianem najlepiej opłacanego aktora telewizyjnego. Po tym jak ujawnił, że jest nosicielem wirusa HIV, jego byłe partnerki zaczęły domagać się wysokich odszkodowań za nieujawnienie tego faktu. Gwiazdor słono zapłacił za swoje milczenie w tej sprawie. Co więcej, nie występuje już w znaczących produkcjach.

Mike Tyson

9

Majątek legendarnego amerykańskiego boksera wyceniano na ok. 400 mln USD. Symbolem rozrzutności sportowca stały się jego pałace i tygrysy (miał ich aż trzy) w charakterze zwierząt domowych. Jak można stracić tak wielki majątek? -Normalnie. Rozpieprzyłem te pieniądze i tyle – stwierdził kiedyś Tyson na konferencji sportowej w Warszawie.

Nicolas Cage

10

Znany hollywoodzki aktor przepuścił 150 mln USD na życie w niewyobrażalnym wręcz luksusie (w tym 15 rezydencji na całym świecie). Ogromne pieniądze wydawał też na dziwne atrakcje takie jak czaszka dinozaura czy kobry-albinosy.

MC Hammer

11

MC Hammer to kolejny znany amerykański raper, który przehulał swoją fortunę. Artysta mógł się pochwalić willą z dwoma basenami, kortami tenisowymi oraz garażem, w którym mieściło się aż 17 aut. Musiał jednak ogłosić bankructwo z powodu wielomilionowego zadłużenia.

Francis Ford Coppola

12

Reżyser „Ojca Chrestnego” włożył kiedyś ogromne środki finansowe w produkcję filmu, który jednak nie okazał się kasowym sukcesem. Następnie wiele czasu zajęła mu spłata związanego z nieudaną produkcja zadłużenia.

Michael Jackson

13

Michael Jackson to kolejna wielka amerykańska gwiazda, która nie wahała się przed najbardziej ekstrawaganckimi wydatkami. Najbardziej znana z jego inwestycji to ranczo Neverland, którego samo utrzymanie kosztowało go ogromne pieniądze. Szacuje się, że zmarły w 2009 roku artysta zostawił po sobie zadłużenie na sumę niemal 500 mln USD.