Świadczenie z programu Rodzina 500 Plus nie będzie waloryzowane ani nie wzrośnie do 1000 zł. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej ucina spekulacje dotyczące dwukrotnej podwyżki dodatku na drugie i kolejne dziecko. Jednocześnie resort przypomina, żeby składać wnioski o 500 plus na kolejny rok.

„W związku z pojawiającymi w mediach informacjami dot. zwiększenia wysokości świadczenia wychowawczego informuje, że nie trwają żadne prace dotyczące zmian wysokości świadczenia przyznawanego w ramach programu „Rodzina 500+”” – napisała w oświadczeniu Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Oświadczenie pojawiło się na stronie ministerstwa w reakcji na wypowiedź medialną jednego z posłów PiS.

„Temat programu 1000+ wrócił do debaty publicznej po tym, jak w rozmowie z „Super Expressem” poseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Szewczak wyraził nadzieję, że „przy dobrej koniunkturze gospodarczej uda się rozszerzyć 500+ i wprowadzić większy dodatek, np. 1000+” – przypomina Bankier.pl.

Stanowisko ministerstwa spotkało się z krytyką opozycji. – Pojawiły się od kilku dni w debacie publicznej głosy, że najwyższy czas porozmawiać o podwyższeniu świadczenia 500+. To są słuszne głosy, ponieważ to świadczenie istnieje od dwóch lat i od dwóch lat mamy do czynienia z powoli, ale rozpędzającym się wzrostem cen w szczególności żywności, które stanowią istotną część koszyka pracowników, co stanowi o budżecie rodziny – powiedział Adrian Zandberg z partii Razem. – Usłyszeliśmy od pani minister Rafalskiej, że ona nie przewiduje w żadnej perspektywie czasowej podwyższenia świadczenia 500+ choćby o wskaźnik inflacji. W Razem uważamy, że wszystkie świadczenia społeczne powinny uwzględniać to, że zmieniają się ceny – dodał.

Do kiedy składać wnioski o 500+?

Aby otrzymać świadczenie 500 plus należy co roku złożyć wniosek w urzędzie gminy lub przez internet – np. za pośrednictwem strony internetowej banku. „Aktualnie trwa przyjmowanie wniosków i wydawane są decyzje przyznające świadczenie w wysokości 500 zł, na nowy okres świadczeniowy, który będzie trwał od 1 października 2018 do 30 września 2019 r.” – przypomina minister Rafalska. Aby mieć pewność, że pieniądze wpłyną na nasze konto bez przerwy należy złożyć wniosek do końca sierpnia.

Źródło: Fakt24, PAP, Bankier.pl